utorok 20. augusta 2013

Cecilka v Turci II.

18.8.2013 - Valentová - rieka Turiec.
    V nedeľu sme sa z Dušanom opäť vybrali na Turiec pozrieť Cecilky. Poobede ma čakala rodinná akcia a tak mi na fotenie a lov lariev ostala naozaj len chvíľa. Plán bol nafotiť samca, samicu a larvu. Vďaka krátkemu času bol plán splnený len z 1/3. Tu je pár fotečiek samca. Samička a larva možno nabudúce lebo na toto krásne miesto sa ešte určite vyberiem.

Ophiogomphus cecilia - klinovka hadia - samček, na kamene si sadali len málo.

Ophiogomphus cecilia - klinovka hadia - samček, väčšina sadala na slnkom osvietené konáre stromov, na pevnejšie trávy alebo na mňa :)

Ophiogomphus cecilia - klinovka hadia - samček

Ophiogomphus cecilia - klinovka hadia - samček

sobota 17. augusta 2013

Onychogomphus forcipatus na Kysuci.

1.8.2013 - Kysucké Nové Mesto - rieka Kysuca.


    Konečne po pár nevydarených pokusoch sme sa s Dušanom stretli na Žilinskej stanici a vyrazili smer Kysuca. Zámer bol potvrdiť výskyt O. forcipatus. Bolo už okolo 15 - tej ale slnko pražilo neúprosne. Rieka nás príjemne schladila a po chvíli Dušan objavil aj prvé exúvium. Našiel ich okolo 20, väčšinou staršie odnesené prúdom ale pár bolo na mieste liahnutia.

Onychogomphus forcipatus - exúvium.

Onychogomphus forcipatus - exúvium.

   Ja som zatial kukal po dospelcoch no spočiatku sa ukazovali len oba druhy Calopteryx sp. a Platycnemis pennipes - šidielka ploskonohé. Lietali a posedávali na brehovom poraste a okolo zarastených ostrovčekov v koryte rieky.

Calopteryx virgo - hadovka obyčajná - samček.
Platycnemis pennipes - šidielko ploskonohé - samček.
Calopteryx splendens - hadovka lesklá - samček.

No a potom sa konečne na kameňoch v toku rieky ukázali aj samčeky O. forcipatus. Boli pomerne plaché, vďaka tomu a prudkému slnku sa dosť zle fotili. Ale na koniec pár záberov ako tak vyšlo. Na krátko sa ukázala aj jedna samička. Som rád že tu tieto krásne vážky ešte stále poletujú.

Onychogomphus forcipatus - klinovka čiernonohá - samček v typickej polohe na kameni v strede rieky.

Onychogomphus forcipatus - klinovka čiernonohá - samček.

Onychogomphus forcipatus - klinovka čiernonohá - samček.

Onychogomphus forcipatus - klinovka čiernonohá - samček.

Onychogomphus forcipatus - klinovka čiernonohá - samček.
   Pokúšal som sa vytiahnuť aj nejakú larvu ale zadarila sa len larva Calopteryx virgo. Ale aj tá potešila.
Na budúce sa musím zamerať na samičky a larvy O. forcipatus a hlavne by bolo dobre navštíviť lokalitku v čase liahnutia.

Calopteryx virgo - larva.

piatok 2. augusta 2013

Rybná - rátanie pásikavcov.

27.7.2013 - Malá Fatra - Rybná dolina.

   Všade sú "treskúce" horúčavy a tak vyrážam do Rybnej kde je väčšinou o trochu chladnejšie ako inde. Plán bol pozrieť prameň, skontrolovať či tam je nejaký Cordulegaster a trochu sa schladiť. Posledný bod moc nevyšiel. V doline bolo horúco ako v pekle. Ale Cordulegaster tam bol a nie jeden. A boli tam aj iné vážky. Hneď po príchode ma privítali samčeky Pyrrhosoma nymphula a Sympetrum sanguineum. Posedávali na rastlinách pri malej vodnej plôške. Samce pásikavcov zasa trošku popreháňal samček Aeshna cyanea ale keď som ho chytil a pomeral asi sa urazil a zdúchol.

Pyrrhosoma nymphula - šidielko červené - samček.

Sympetrum sanguineum - vážka červená - samček.

   Pásikavce ma dosť prekvapili svojím množstvom aj správaním. Keď svietilo slnko vešali sa na okolité kroviny a steblá trávy alebo len lenivo poletovali proti prúdu prameniskového potôčika. Keď slnko na krátko zašlo ich aktivita sa viditeľne zvýšila. Samce sa odrazu veselo zaháňali aj 4 kúsky naraz a lietali oveľa aktívnejšie.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samček. Ich zaujímavý spôsob usadania na rastliny sa naozaj nedá nazvať inak ako vešanie sa. Keď sa rastlinka pri zavesení moc ohne pustia sa, obletia koliečko a vyberú si novú rastlinku. Ak ich aj vyplašíte, odstúpte (niekedy stačí ostať nehybne stáť) pásikavec sa po chvíli vráti a "usadne" približne na to isté miesto.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samček.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samček, pokus o letoFku.
   Potom som si vybral asi 30m prameniskového potôčika a začal chytať pásikavce ktoré niekedy ako vláčik preletovali proti prúdu. Lietali v príjemnej výške a príjemnou rýchlosťou takže odchyt bol v podstate v pohode len ten úpek a hektolitre potu ho znepríjemňovali.
   Chytil označil a pustil som približne za 3 hodiny 33 pásikavcov a jedno šidlo. Z 33 kúskov bola len jedna samička. Tú sa mi podarilo chytiť do ruky keď sa pri kladení zachytila do pavučiny a nemohla z nej odletieť.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samička, jediná odchytená dáma.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - kladúca samička, je vidieť kruhy na vode po ťuknutí kladielka o hladinu vody.

    Posledných 14 krásavcov som aj pomeral. Meraná bola dĺžka celého tela (aj s príveskami), dĺžka predného krídla a rozpätie krídiel. Celková dĺžka sa pohybovala od 74 až po 79mm a priemer je 76,07mm.
Krídla boli od 42 po 47mm a priemer 44,71mm, rozpätie od 92 do 97mm a priemer 94mm. Pre porovnanie samček Aeshna Cyanea bol dlhý 73mm s dĺžkou predného krídla 46mm. Pri tejto činnosti ma jeden zo samčekov kusol do prsta. Už som zažil okusovanie od šidiel aj vážok ale toto bol poriadny záhryz, skoro som ho pustil.
Podarilo sa mi pozorovať aj počiatok párenia ale hneď po bleskovom uchvátení samičky zmizli v korunách stromov.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - označený samček.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samček tento je ešte pred odchytom.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samček č.26.

   Na jar som na tejto lokalite našiel len dve exúvia. Pravdepodobne preto že lokalita bola v dobe liahnutia alebo tesne po nej pokosená (píšem o tom tu). Takže zo samčeka č. 33 s ktorým ma cvakla moja staršia som mal veľkú radosť.

Samčúr 33 a ja.