nedeľa 23. júna 2013

Páli a Páli...

21.6.2013 - PP Bôrická mláka.
   Pri minulej návšteve mi vadilo že stále prší. Čo by som dnes dal za malú prehánku. Slnko pečie že som ledva vyliezol na mláku. Je tak teplo že aj vážky sa schovávajú v tieni.
   Dnes vážky poletovali len nad plochou na severovýchode rašeliniska. Tam kde sa v máji liahli Leucorrhinie. Dominovali Libellula quadrimaculata. Pomerne veľké množstvo (na tak malej ploche) samcov a samíc sa zaháňalo, párilo a kládlo. Pri tom chaose sa dali ľahko prehliadnuť samčeky Leucorrhinia dubia a L. pectoralis kľudne sediaci na kvetoch Comarum palustre - nátržnica močiarna.


Comarum palustre - nátržnica močiarna.

Leucorrhinia pectoralis - samček sa chystá zaujať polohu "obelisk"
Leucorrhinia dubia - vážka rašelinisková samček.
   Párenie u L. dubia 2x a u L.pectoralis 3x v priebehu asi hodinky. Páriky preletovali počas párenia viac krát po kvetoch a trávach. Odchytil som samčeka L.pectoralis a samičku L. dubia kôli detailom pre determináciu.


Leucorrhinia pectoralis - hlavný determinačný znak samčeka - tvar penisu.

Leucorrhinia dubia - vážka rašelinisková - samička - celkový pohľad.
Leucorrhinia dubia - vážka rašelinisková - samička - hlavný determinačný znak - tvar kladielka.
Objavil sa aj nový druh na tejto lokalite Libellula depressa - samček. Pri fotení detailov ma prišiel navštíviť aj samec Cordulegaster bidentata. Asi zháňal niečo pod zub. Stále som nezaznamenal žiadne šidielko!!!

piatok 21. júna 2013

Mokrade Rajeckej Doliny II.

13.6.2013 - Dolina Čierneho potoka - Rajecáká Lesná.
   Na jazierkach v pramenisku prebiehal čulý ruch. Približne osem dvojíc Pyrrhosoma nymphula sa párilo alebo kládlo spoločne vaja. Narátal som aj ďalších päť samcov ktorý posedávali alebo otravovali páriky.

Pyrrhosoma nymphula - kladenie.
Pyrrhosoma nymphula - kladenie.
   Hliadkoval tam aj samček Libellula depressa a v jednom jazierku bola zvlečená larva Aeshny.

13.6.2013 -Ďurčiná - Kamenný potok.
   Tu bola situácia úplne iná videl som len samčeky Pyrrhosoma nymphula. Každý z nich mal obsadenú jednu kalužku po ťažbe rašeliny a tú si strážil. Samičky sa mi neukázali. Z vážok tam hliadkoval ešte samček L.depressa.
Kvitli tučnice a vstavačovce.
Pyrrhosoma nymphula - samček.

pondelok 17. júna 2013

Mokrade Rajeckej Doliny I.

13.6.2013 - Pramenisko za lomom v Šuji.
   Dnes ma do terénu so sebou vzali Anička a Rolo zo správy NP Malá Fatra. Ukázali mi krásne miesta za čo im veľmi pekne ďakujem.
   Prvým miestom bola skrytá dolinka za lomom pri Šuji. Chvíľu po vystúpení  nás na lesnej ceste a priľahlej lúke privítali dve samičky Orthetrum cancellatum. Zaleteli sem na lov pravdepodobne od Čierňanského rybníka. Jedna z nich ulovila veľkú Tipulu a pochutnávala si na nej na kraji lúky.
Orthetrum cancellatum - vážka rybničná - samička.

   Po tom čo sme sa vnorili do lesa, ukázalo sa malebné údolie potôčika zakryté klenbou lesa. Ukázali sa aj huby občas nejaká orchidea. V závere potôčika bolo malé jazierko a ďalšie pramenné stužky sa ťahali do svahu kde sa ďalej delili. Táto pramenná časť vo svahu bola čistinka na ktorú pálilo slnko. Hovorím si tu by to šlo a začalo sa pátranie po exúviách Cordulegastra. Tie som nenašiel zato na slnkom zaliatej čistinke poletovali dva samčeky Calopteryx virgo a jedna samička Libellula depressa. Tá sa správala skôr ako samček, posedávala na posede a zaháňala aj motkov aj tých dvoch smaragdových chlapcov.

Libellula depressa - vážka ploská - samička.

Calopteryx virgo - hadovka obyčajná - jeden z dvoch samčekov na pramenisku.
   Dolu som kráčal korytom potoka a oplatilo sa. Poriadne som si vychutnal nedotknutosť tohoto miesta a našiel exúvium Cordulegastra. Takže ďaľšia lokalita je na svete.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samička.

utorok 11. júna 2013

Cordulegastre v rajeckej doline.

8.6.2013 - Malá Fatra - Rybná dolina.

   Konečne svieti slniečko. Ranná hmla sa pomaly a potichu dvíha nad dolinu. Hneď po príchode sa ku mne po asfaltke hnala bystruška a zarazil ma stav prameniska. Bolo pokosené aj so vstavačovcami. Pritom celé okolie kde už vstavačovce nerástli bolo zachované. Zarazilo ma aj to že trávu, kríky a malé ihličnany nahádzali priamo do toku pramenných stružiek. Boli tam len dve viditeľné exúvia. Obe samčie. Jedno z nich ležalo pod skosenou trávou vo vode takže ich tam pod kopami z kosenia mohlo ležať viac.

Dactylorhiza majalis subsp. majalis - vstavačovec májový pravý, fotený na tom istom mieste týždeň pred pokosením. Bola tam v rôznom štádiu rastu viac ako desiatka rastlín.

ysCarabus coriaceus - bystruška kožovitá, môj ranný uvítací výbor :)
bystruška kožovitá
    Malá fatra - Rajecká Lesná - dolina Čierneho potoka.

   V železitom pramenisku kde na jeseň vznikol príspevok o larvách v oranžovom župane , aj exúviá mali fešácky oranžový nádych. Ukázali sa mi 3 - 2x samička 1x samček. Motkali sa tam aj húsenice priadkovca a v plnom kvete boli desiatky vstavačovcov.


Cordulegaster bidentata - exúvium.

Tu je pekne vidieť že všetko čoho sa voda na tomto pramenisku dotkne "hrdzavie".
Euthrix potatoria - priadkovec trávový, zmoknutý portrét.

Počasie sa menilo už bolo mierne zamračené a občas jemne ale husto spŕchlo. Márne pátranie po vážkach alebo zvlečkoch a stále častejšie prehánky ma pohli smer auto. Zaujal ma ale ešte približne 50 až 100 cm široký rigol ktorý kedysi vykopali ľudia okolo asfaltovej "lesnej" cesty. Odvádzal dažďovú vodu a zároveň zabraňoval vode z prameniska vytekať na cestu. Predstava aká tu musela byť pekná mokraď pokiaľ ju nezničili nezmyselnou asfalkou bola dosť smutná. Z pochmúrnej predstavy ma vytrhla známa silueta na brehu rigola." No konečne" (povedal som to trochu opĺzlejšie ale to sem písať nebudem). Visel tam zmoknutý samček Cordulegastra. Bol už skoro dofarbený ale na pravej strane hrude mal divnú hnedú akoby vyleptanú škvrnu a pokrkvané krídla. Kúsok proti prúdu si sušila ešte spojené krídla o niekoľko hláv väčšia samička.
Mal som z nich veľkú radosť.
   Neskôr ma to ešte zavialo k Šujskému lomu pozrieť jeden potôčik. Ale tam sa strhla riadna hrmavica a prietrž mračien. Tak som radšej odplával domov.

Cordulegaster bidentata - samček.



Cordulegaster bidentata - samička čerstvo premenená a ešte nevyfarbená.

Cordulegaster bidentata - samčie prívesky.

pondelok 3. júna 2013

Prší a prší....

02.06.2013 - PP Bôrická mláka a Jánošíkové diery.
   Už mi z toho dažďa pekne kvapká na šišku. Celou cestou na mláku lialo aj na mieste lialo potom na chvíľu prestalo a pri odchode aby ma úplne porazilo vyšlo slnko. Z vážok len 4 liahnuce sa Libellula qadrimaculata a dva samce Leucorrhinia pectoralis. Skúsil som smýknuť trávu na pár miestach ale zatiaľ stále žiadne šidielko ani exúvium. Počasie ma štvalo tak prebehol presun do dier.

Libellula qadrimaculata - samček.


   V dierach bolo v pláne pozrieť sa po Cordulegasteroch. Pár miest bolo prázdnych. Ale tam kde sa už začínajú tiesňavy, na pramenisku ktoré mi aj v tomto premočenom čase pripadalo dosť suché na to aby tam žili 4cm dlhé príšerky, tam sa objavili exúvia. Boli tam 4ks samčekov a jedna samička. Tá ale pravdepodobne nedopadla dobre lebo kúsok od jej exúvia ležali krídla z čerstvej a pravdepodobne ulovenej vážky.

Cordulegaster bidentata - exúvium samičky bolo najväčšie 41mm.

Cordulegaster bidentata - exúviá samčekov boli menšie od 36 do 39mm

Cordulegaster bidentata - exúvium.

Cvakol som si ešte jednu podenku, vstavač a pálil dole pretože bolo tak 19,30hod takže svetlo v tiesňavách už takmer ništ.

Ephemera sp. - týchto podeniek tam viselo pomerne veľa.

Dactylorhiza fuchsii subsp. sooiana - vstavačovec Fuchsov Soóov.
    Ešte pridám dve porovnania:
1. foto - Malá zrovnávačka začnem v pravo: Samička C.bidentata je vidieť že je väčšia ako samce - tie 4 kúsky vedľa nej - pre porovnanie veľkosti je tam ešte exúvium Libellula quadrimaculata a úplne vľavo Leucorrhinia dubia. Takže vpravo je zástupca rodu ktorý má u nás najväčšie larvy a úplne vľavo zasa zástupca rodu ktorý spolu s rodom Sympetrum má z Anisopterných vážok larvy najmenšie.


2. foto - Tu je zasa vidieť podľa čoho rozlíšiť samičku. Na fotke sú brušká dvoch exúvií zo spodku. Vrchné je exúvium samičky, ktoré má na 9.článku jasne viditeľný základ kladielka. Spodné je exúvium samčeka ktoré na 9.článku nemá ništ.



sobota 1. júna 2013

Samček L. dubia.

26.5.2013 - PP Bôrická mláka.
   Pár foto s určovacími znakmi samčeka Leucorrhinia dubia.

Leucorrhinia dubia - samček - hlavný determinačný znak - tvar penisu.

Leucorrhinia dubia - samček - pohľad z vrchu.

Leucorrhinia dubia - samček - pomocné determinačné znaky - tvar  čiernej bazálnej škvrny na prednom krídle; pterostigma je hnedá.

Leucorrhinia dubia - samček - pohľad z boku.