piatok 11. októbra 2013

Sympetrá na Šuji...

30.9.2013 - Šujské rašelinisko.
    Slnko zasa na chvíľu vyliezlo a pekne hrialo, tak som vyrazil smer Šuja. Bolo okolo obeda a na rašelinisku to riadne žilo. Všade okolo poletovali Sympetrá, samce, samice ale hlavne kladúce páry. Tie sa občas opäť spojili do prstenca a leteli sa zašiť do trávy alebo do kríčkov. Dominovali Sympetrum striolatum a S. vulgatum ale ukázalo sa aj pár kúskov S.danae a S.sanguineum.
Sympetrum striolatum - samček.

Tento párik ma celkom pobavil. Samček S.striolatum vysedával na dreve a keď pribehol mravček tak vzlietol. Keď mravček odbehol samček sadol. Lenže "Ferdo" tam pobehoval stále hore a dole, preto aj samčúr dokola vzlietal a sadal. Z diaľky to mohlo vyzerať že mám tú vážku cvičenú. :)


Sympetrum vulgatum - pár pri kladení....

....a ďalší čo sa letí zašiť do kríčkov.

    Okrem Sympetier tam poletovali už len šidlá Aeshna cyanea a A. juncea. Všade sa rozliehalo šumenie a narážanie krídiel pri kladení. Občas sa ozval silnejší a tvrdší zvuk keď samec uchvátil samičku alebo zaháňal soka. No a potom začal šum mierne utíchať a vážky začali sadať. Sadali aj na mňa. Jeden Sympetrák trpel utkvelou predstavou že je papagáj a ja pirátsky kapitán. Sadol mi na plece a pri pomalom pohybe kľudne sedel. Ak som sa pohol prudšie vzlietol, vznášal sa mi nad plecom a po zastavení si zasa sadol. Občas ich na mne sedelo niekoľko. Dostali ma ale dvaja hrdinovia, samčeky S.danae a A.juncea. Sadli si totiž na moje čižmy!!! Takto ku koncu sezóny mám problém vydržať s tými "broďákmi" v jednom aute cestu domov. To že tieto dva samčeky nepadli v kŕčoch na zem, svedčí o úžasnej odolnosti vážok na tejto lokalite.
Sympetrum danae - samček - hrdina č.1

Aeshna juncea - samček - hrdina č.2
   Prišiel čas na sieťku, štipce, pravítko, blok a pero. Zaujímavé je, že vždy pri takom chytaní, meraní, a zapisovaní sa nájde kus, občas aj viac kúskov, ktorému sa po prepustení nechce uletieť. V tomto prípade to bola jedna samička A. juncea. Možno sa hanbila za tú kerku na krídlach :( Priletel aj jeden manekýn čo sa posadil tesne vedľa provizórneho fotoateliéru kde som fotil detaily Sympetier.
Jeden zvedavec prišiel skontrolovať či to mám správne.

Aeshna juncea - samička.

Aeshna juncea - samička.

Aeshna juncea - samček - manekýn.
   Na hodinách bolo asi 16,30 keď som si uvedomil to ticho. Ako keby to niekto odpískal, ustala takmer všetka aktivita. Pritom počasie sa výrazne nezmenilo. Po dofotkovaní a prepustení zajatcov ešte krátke potešenie sa výhľadmi na Kľak a Malú Fatru a hajde domov.
Sympetrum striolatum - samička - bočný pohľad.

Sympetrum striolatum - samička - detail kladielka.

Sympetrum striolatum - samček - celkový pohľad z boku.

Sympetrum striolatum - samček.

Sympetrum striolatum - samček - detail hrude a hlavný determinačný znak tvar penisu.
Sympetrum vulgatum - samček - celkový bočný pohľad.
Sympetrum vulgatum - samček - hlavný determinačný znak tvar penisu.

utorok 20. augusta 2013

Cecilka v Turci II.

18.8.2013 - Valentová - rieka Turiec.
    V nedeľu sme sa z Dušanom opäť vybrali na Turiec pozrieť Cecilky. Poobede ma čakala rodinná akcia a tak mi na fotenie a lov lariev ostala naozaj len chvíľa. Plán bol nafotiť samca, samicu a larvu. Vďaka krátkemu času bol plán splnený len z 1/3. Tu je pár fotečiek samca. Samička a larva možno nabudúce lebo na toto krásne miesto sa ešte určite vyberiem.

Ophiogomphus cecilia - klinovka hadia - samček, na kamene si sadali len málo.

Ophiogomphus cecilia - klinovka hadia - samček, väčšina sadala na slnkom osvietené konáre stromov, na pevnejšie trávy alebo na mňa :)

Ophiogomphus cecilia - klinovka hadia - samček

Ophiogomphus cecilia - klinovka hadia - samček

sobota 17. augusta 2013

Onychogomphus forcipatus na Kysuci.

1.8.2013 - Kysucké Nové Mesto - rieka Kysuca.


    Konečne po pár nevydarených pokusoch sme sa s Dušanom stretli na Žilinskej stanici a vyrazili smer Kysuca. Zámer bol potvrdiť výskyt O. forcipatus. Bolo už okolo 15 - tej ale slnko pražilo neúprosne. Rieka nás príjemne schladila a po chvíli Dušan objavil aj prvé exúvium. Našiel ich okolo 20, väčšinou staršie odnesené prúdom ale pár bolo na mieste liahnutia.

Onychogomphus forcipatus - exúvium.

Onychogomphus forcipatus - exúvium.

   Ja som zatial kukal po dospelcoch no spočiatku sa ukazovali len oba druhy Calopteryx sp. a Platycnemis pennipes - šidielka ploskonohé. Lietali a posedávali na brehovom poraste a okolo zarastených ostrovčekov v koryte rieky.

Calopteryx virgo - hadovka obyčajná - samček.
Platycnemis pennipes - šidielko ploskonohé - samček.
Calopteryx splendens - hadovka lesklá - samček.

No a potom sa konečne na kameňoch v toku rieky ukázali aj samčeky O. forcipatus. Boli pomerne plaché, vďaka tomu a prudkému slnku sa dosť zle fotili. Ale na koniec pár záberov ako tak vyšlo. Na krátko sa ukázala aj jedna samička. Som rád že tu tieto krásne vážky ešte stále poletujú.

Onychogomphus forcipatus - klinovka čiernonohá - samček v typickej polohe na kameni v strede rieky.

Onychogomphus forcipatus - klinovka čiernonohá - samček.

Onychogomphus forcipatus - klinovka čiernonohá - samček.

Onychogomphus forcipatus - klinovka čiernonohá - samček.

Onychogomphus forcipatus - klinovka čiernonohá - samček.
   Pokúšal som sa vytiahnuť aj nejakú larvu ale zadarila sa len larva Calopteryx virgo. Ale aj tá potešila.
Na budúce sa musím zamerať na samičky a larvy O. forcipatus a hlavne by bolo dobre navštíviť lokalitku v čase liahnutia.

Calopteryx virgo - larva.

piatok 2. augusta 2013

Rybná - rátanie pásikavcov.

27.7.2013 - Malá Fatra - Rybná dolina.

   Všade sú "treskúce" horúčavy a tak vyrážam do Rybnej kde je väčšinou o trochu chladnejšie ako inde. Plán bol pozrieť prameň, skontrolovať či tam je nejaký Cordulegaster a trochu sa schladiť. Posledný bod moc nevyšiel. V doline bolo horúco ako v pekle. Ale Cordulegaster tam bol a nie jeden. A boli tam aj iné vážky. Hneď po príchode ma privítali samčeky Pyrrhosoma nymphula a Sympetrum sanguineum. Posedávali na rastlinách pri malej vodnej plôške. Samce pásikavcov zasa trošku popreháňal samček Aeshna cyanea ale keď som ho chytil a pomeral asi sa urazil a zdúchol.

Pyrrhosoma nymphula - šidielko červené - samček.

Sympetrum sanguineum - vážka červená - samček.

   Pásikavce ma dosť prekvapili svojím množstvom aj správaním. Keď svietilo slnko vešali sa na okolité kroviny a steblá trávy alebo len lenivo poletovali proti prúdu prameniskového potôčika. Keď slnko na krátko zašlo ich aktivita sa viditeľne zvýšila. Samce sa odrazu veselo zaháňali aj 4 kúsky naraz a lietali oveľa aktívnejšie.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samček. Ich zaujímavý spôsob usadania na rastliny sa naozaj nedá nazvať inak ako vešanie sa. Keď sa rastlinka pri zavesení moc ohne pustia sa, obletia koliečko a vyberú si novú rastlinku. Ak ich aj vyplašíte, odstúpte (niekedy stačí ostať nehybne stáť) pásikavec sa po chvíli vráti a "usadne" približne na to isté miesto.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samček.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samček, pokus o letoFku.
   Potom som si vybral asi 30m prameniskového potôčika a začal chytať pásikavce ktoré niekedy ako vláčik preletovali proti prúdu. Lietali v príjemnej výške a príjemnou rýchlosťou takže odchyt bol v podstate v pohode len ten úpek a hektolitre potu ho znepríjemňovali.
   Chytil označil a pustil som približne za 3 hodiny 33 pásikavcov a jedno šidlo. Z 33 kúskov bola len jedna samička. Tú sa mi podarilo chytiť do ruky keď sa pri kladení zachytila do pavučiny a nemohla z nej odletieť.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samička, jediná odchytená dáma.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - kladúca samička, je vidieť kruhy na vode po ťuknutí kladielka o hladinu vody.

    Posledných 14 krásavcov som aj pomeral. Meraná bola dĺžka celého tela (aj s príveskami), dĺžka predného krídla a rozpätie krídiel. Celková dĺžka sa pohybovala od 74 až po 79mm a priemer je 76,07mm.
Krídla boli od 42 po 47mm a priemer 44,71mm, rozpätie od 92 do 97mm a priemer 94mm. Pre porovnanie samček Aeshna Cyanea bol dlhý 73mm s dĺžkou predného krídla 46mm. Pri tejto činnosti ma jeden zo samčekov kusol do prsta. Už som zažil okusovanie od šidiel aj vážok ale toto bol poriadny záhryz, skoro som ho pustil.
Podarilo sa mi pozorovať aj počiatok párenia ale hneď po bleskovom uchvátení samičky zmizli v korunách stromov.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - označený samček.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samček tento je ešte pred odchytom.

Cordulegaster bidentata - pásikavec - samček č.26.

   Na jar som na tejto lokalite našiel len dve exúvia. Pravdepodobne preto že lokalita bola v dobe liahnutia alebo tesne po nej pokosená (píšem o tom tu). Takže zo samčeka č. 33 s ktorým ma cvakla moja staršia som mal veľkú radosť.

Samčúr 33 a ja.

utorok 23. júla 2013

Morské oko pod Minčolom.

18.7.2013 - Puchmajerovej jazierko, Oravská Magura.
   Toto krásne a tajomné miesto v lesoch Magury mi ukázali chalani zo správy NP Malá Fatra za čo im veľmo pekne ďakujem.
   Hneď na prvý pohľad bolo vidieť že to tu riadne žije. Všade okolo poletovali samce Leucorrhinia, Cordulia a Aeshna. Leucorrhinie boli už dosť olietané ale stále bolo vidieť dosť párikov pri párení aj kladúce samičky. Poletovali tu dva druhy L. dubia a L. rubicunda. Sadali aj na nás a dokonca sa dali chytiť do ruky.
   V párení a kladení sa nedali zahanbiť ani šidielka Pyrrhosoma nymphula a Coenagrion puella.
 
Lecorrhinia dubia - samček.


Leucorrhinia rubicunda - exúvium.
   Cordulia aenea som zaregistroval len samčeky 4-5 kúskov sa tam zaháňalo s ostatnými samčúrmi a vytrvalo poletovali po svojej trase popri brehu. Sú to manekýni s bronzovým leskom na hrudi, zlatým na čele a nádhernými zelenými očami.
Cordulia aenea - samček.

Cordulia aenea - samček.

Cordulia aenea - samček.

Cordulia aenea - samček - detail očičiek.

Cordulia aenea - samček - bruškové prívesky.


   Zo šidiel som zaregistroval dva samce A. cyanea a väčšie množstvo A. juncea. Aeshna juncea sa tam práve liahlo. Na 1/4 pobrežia sme našli 5 kúskov v rôznom štádiu liahnutia a 9 exúvií (5xsamica, 4xsamec).

Aeshna juncea - liahnutie.

Aeshna juncea - čerstvý samčúr.
Aeshna juncea - exúvie, úplne v pravo jediné nájdené exúvium Leucorrhinia rubicunda.

   Na brehu ma zarazilo dosť veľké množstvo mŕtvoliek väčšinou Leucorrhinií ktorým chýbalo bruško a často aj hlava a našla sa aj A. juncea čerstvo premenená ktorá mala vyjedené len oči.

V ľavo hore Cordulia anea v pravo Aeshna juncea a dole Leucorrhinia sp.


Aeshna juncea - čerstvé imágo so zožratými očami.
   Prihnali sa ťažké mraky a museli sme padať ale ja by som tu najradšej ostal tak na mesiac. Dúfam že sa sem ešte pár krát dostanem.