piatok 2. novembra 2012

Oranžový Cordulegaster.

1.11.2012 - Malá Fatra - Rajecká Lesná.
   Druhou na rade, v monitoringu Cordulegastra v MF, bola susedná dolina - Rajecká Lesná. Prezrel som niekoľko menších aj väčších potôčikov no stále nič. Na záver ostala malá mokraď ktorá vznikla okolo prameniska. Je to pravdepodobne prameň z veľkým obsahom železa lebo všetko čoho sa dotkla voda bolo hrdzavo sfarbené. Tu sa mi podarilo odchytiť dve larvy. Oproti tým z Rybnej boli maličké ( 14 a 15 mm) a vďaka železitému bahníčku aj inak sfarbené. Vyzerali ako oranžové plyšáky. Zaujímavé bolo aj ich rozdielne sfarbenie, viditeľné hlavne na maske. Osobne si myslím že to spôsobila rozdielna doba zvliekania. Videl som to na larvách Aeshna, Sympetrum aj Coenagrion ktoré sa zvliekli v akváriu. Po zvliekani boli takmer priesvitné a len veľmi pomaly (celé dni, možno až týždne, to neviem posúdiť lebo som ich vypúšťal) tmavli na pôvodnú farbu. Na fotkách pekne vidieť rozdiel vo farbe.


Porovnanie farby masky - Cordulegaster cf. bidentata.

Dva portrétiky - Cordulegaster cf. bidentata.
V tom železitom bahníčku vyzerali ako dva oranžové plyšáky - Cordulegaster cf. bidentata.

utorok 30. októbra 2012

Cordulegaster Rybná Dolina.

14.10.2012 - Malá Fatra - Rybná Dolina.
   Rozhodol som sa že tento a budúci rok sa konečne kuknem na zúbok aj druhom z potokov a riek. Prvé miesto prieskumu bola Rybná Dolina, dolina susediaca s Rajeckou Lesnou. Trochu som dúfal, že v potoku, čo vyteká z prameniska na začiatku doliny, by mohli byť larvy pásikavca. Chodím do tejto doliny pomerne často, viac ako 30 rokov a nikdy tam nelietal ani kus, takže to bolo skôr zbožné želanie. Prvý krát  načriem a bola v cedníku, skoro som odpadol, druhý krát nič a na tretí pokus tam boli dve. 3 pokusy = 3 laury. Dve samice a jeden menší samčúr. Tento úlovok ma veľmi potešil a dúfam že budú nasledovať ďalšie.

Cordulegaster bidentata - larva a jej milý ksichtík.

Cordulegaster bidentata - larva.

Cordulegaster bidentata - takmer 4 cm dlhá samička.



nedeľa 28. októbra 2012

Leucorrhinie na PP Bôrická mláka.

15.9.2012 - PP Bôrická mláka.
   Celý rok sa chystám pozrieť túto lokalitu nad obcou Zázrivá.  Samozrejme som sa tam vybral až v čase, keď to má už väčšina vážok za sebou. Ešte aj počasie bolo úplne "ideálne". Zamračená obloha, vietor a nízka teplota, nesľubovali zrovna húfy vážok. Samotné rašelinisko je veľmi pekné miesto obkolesené borovicami a takmer rozpadnutou ohradou. Kedysi to bolo jazierko, dnes je takmer celá plocha zarastená. Ostalo len pár malých jazierok. Práve pri jednom z nich sa zjavila prvá vážka. Bol to samček Aeshna cyanea. Chvíľu po ňom sa zjavila samička A. juncea a spokojne kládla v jednom z jazierok. Poletoval tam aj samček A. juncea a občas sa cyaneákom pekne ponaháňali. Zaleteli pri tom vysoko do korún borovíc. Víťaz sa po chvíli vrátil a hrdo sa predvádzal nad svojím jazierkom. Bola taká zima že aj samčeky, ktoré inak neustále poletujú, teraz sadali na drevá ohrady a do trávy.

Samček Aeshna cyanea.

Uzimený samček Aeshna juncea

Aeshna juncea - samička.

Aj totok je tá istá juncea z boku.
    Po chvíli fotenia a pozorovania šidiel prišlo na radu špeciálne vybavenie na lov lariev čiže cedník. A hneď po prvých vylovených larvách, mi bolo jasné, že som sa tu mal staviť už na jar. Larvy sa dosť podobali na Leucorrhinie a neskoršie porovnanie, kľúč a konzultácie z vážkarmi to aj potvrdili. Tak som sa trošku vybláznil v prenosnom akvárku a tu je pár fotečiek. Už teraz sa neviem dočkať kedy príde jar. Veľmi sa teším že taký kúsok od domu mám také krásne a vzácne vážky.

Leucorrhinia pectoralis - larva

Leucorrhinia pectoralis - larva, bočný pohľad. Vidieť chrbtové tŕne aj na 8. článku.

Leucorrhinia pectoralis - larva.

Leucorrhinia pectoralis - larva, portrétik.
Leucorrhinia dubia - larva, menšia larva je maličká larva Libellula sp.

Leucorrhinia dubia - larva, zase s kamoškou Libellulou.

Leucorrhinia dubia - táto larva vám máva na rozlúčku ;-)

utorok 2. októbra 2012

Depressiusculum namiesto albifrons.

1.8.2012 - Příbor.
   Na sústavu niekoľkých rybníkov nedaleko moravského mestečka Příbor, ma pritiahla možnosť stretnúť Leucorrhiniu albifrons. Na túto vážku bol už dosť vysoký dátum, ale niekde v kútiku duše horel plamienok nádeje že sa nejaká stará olietaná potvorka objaví. Neobjavila. No tento neúspech úplne zatienila hneď prvá vážka ktorá sa tam ukázala - Sympetrum depressiusculum.

Sympetrum depressiusculum - hliadkujúci samček.

Tu musím poďakovať Martinovi Waldhauserovi, aj vďaka jeho upresneniu lokality, som mal po prvý krát možnosť stretnúť túto veľmi vzácnu vážku. Bola tam spolu so S. danae dominantným druhom. Samce oboch druhov hliadkovali a zaháňali sokov všade naokolo. Bol to naozaj zážitok.

Aj takto občas dopadne súboj dvoch predátorov, Sympetrum depressiusculum - samček ulovený križiakom - Larinioides cf. cornutus.

Larinioides cf. cornutus.

Tohoto samčeka už spočítali :)

Sympetrum danae - ešte nie celkom vyfarbený samček.

Sympetrum danae - samček zaháňajúci votrelca.

   Poletovali tam aj iné druhy typické pre oblasť rybníkov. Zo vzácnejších Sympecma fusca a (tu nie som úplne istý) Sympetrum fonscolombii.

Sympetrum cf. fonscolombii - čerstvý samček.

Sympecma fusca - tiež pomerne čerstvý samček.

Enallagma cyathigerum - párik chvíľu pred vytvorením srdiečka.

Libellula quadrimaculata.

Erythromma najas - samček.

   Keď už moje skoro dospelé dieťa zavelilo na odchod, oči mi padli na hladinu, na ktorej ležal ešte nevyfarbený samček S. depressiusculum. Skončil tam zrejme po útoku nejakého predátora lebo mu chýbalo aj jedno krídlo. Po vylovení mi ochotne zapózoval. Potom som ho schoval do trstiny a vyrazili sme smer Štramberk.

Sympetrum depressiusculum - skoro utopený ešte nevyfarbený samček.

Tu je jeho portrét...

...no a tu pohľad z vrchu.


štvrtok 20. septembra 2012

Leucorrhiniové šialenstvo - časť 2. Spišská Magura

17.06.2012 - Osturňa.
   Druhý deň sa na mňa Odonatologické - božstvá usmievali už od rána. Len som vyšiel za bytovku v ktorej ma na noc prichýlili Dušan a jeho milí rodičia a už sa na mňa vyškieral samček Libellula depressa. Práve sa liahol v ich záhradnom jazierku. Zasa ma fascinovalo ako sa môže do takej malej schránky zmestiť tak veľký tvor.
Libellula depressa - vážka ploská - čerstvý samček.

   No a potom sme už vyrazili smer Osturňa. Po zaparkovaní a chvíli kráčania sa pred nami otvoril pohľad na krásne rašelinisko, nad ktorým lietali stovky šidielok a vážok. Bolo nenormálne teplo a to sa odrazilo aj na ich správaní. Lietali ako šialené, čo spolu s prudkým slnkom robilo z fotenia celkom slušné peklo. Hneď po pár krokoch vo vode som skoro pristúpil čerstvo premenenú junceu.
Aeshna juncea - čerstvo premenený samček + exúvium.

Aeshna juncea.

Aeshna juncea - detail hlavy a hrude.
   No a potom už nastalo šialené pobehovanie, brodenie a prekladanie statívu, ktorý sa väčšinou zamotal do vodnej flóry alebo sa pomaly potápal aj s foťákom do rašeliny. Veľa fotiek bolo vhodných len na tlačítko DEL. ale naveľa sa zadarilo všetky druhy za ktorými sme sa tam vybrali ako tak cvak. Tak do mojej galérie postupne pribudli - Coenagrion hastulatum, Leucorrhinia rubicunda aj Leucorrhinia pectoralis. Bolo také teplo že aj šidielka sa skrývali v tieni, tak sme zaliezli aj my, najedli sa a vyrazili na ďalšie lokality.
Coenagrion hastulatum - samček.

Leucorrhinia rubicunda - samček.

Leucorrhinia rubicunda -  samček.

Leucorrhinia rubicunda - samček. Na fotke pekne vidieť biely ksichtík typický pre tento rod.

Pyrrhosoma nymphula - šidielko červené - samček.

Leucorrhinia pectoralis - samček.

Leucorrhinia pectoralis - samček.

Coenagrion hastulatum - samček.

Coenagrion hastulatum - samček.

Aeshna juncea -čerstvý samček.

Leucorrhinia rubicunda - samička, na konci bruška má zhluk vajíčok.

Leucorrhinia rubicunda - samička.

streda 19. septembra 2012

Leucorrhiniové šialenstvo - časť 1. Tatry

16.06.2012 - Štrbské pleso.
    Dušan Šácha ma pozval na spoločný terén v Tatrách a Spišskej Magure. Vďačím mu za krásne dva dni, strávené medzi pomerne vzácnymi zástupcami našej odonatofauny.
    Prvý deň bolo na pláne Štrbské pleso a Uhlíščatká. Druhú menovanú lokalitu sa nám, napriek približne 6 hodinovému blúdeniu tatranskými lesmi, nepodarilo nájsť.(horský vodca zabudol baterky do navigácie :))
Ale ani tento neúspech nemohol zatieniť krásu a zážitky z rašeliniska pri Štrbskom plese. Rašelinisko je samo o sebe zážitkom. Každý krok si človek (hlavne zo začiatku) kladie otázku, vojdem po členky, po kolená alebo tam zhučím celý? Neskôr keď som sa tam preháňal s foťákom ako šialená bludička, ma občas musel Dušan upozorniť, že miesto kde práve miznem v rašelinníku, nie je najvhodnejšie na postavenie statívu.
   Leucorrhinia dubia - vážka rašelinisková  - vážky kvôli ktorím sme tam hlavne išli nesklamali. Boli úplne všade poletovali, párili sa, kládli vaja alebo sa ešte len liahli skryté v poraste. Okrem toho tam poletovali Somatochlory a Aeshny. Vôbec sa mi odtiaľ nechcelo odísť a keby som vedel čo ma čaká pri hľadaní druhej lokality tak sa odtiaľ ani nepohnem.



Leucorrhinia dubia - vážka rašelinisková  - párenie - Spočiatku boli dosť plaché a nepúšťali ma moc blízko.
Leucorrhinia dubia - vážka rašelinisková  - párenie - Neskôr ma pustili bližšie...

Leucorrhinia dubia - vážka rašelinisková  - párenie - ... a ešte bližšie.

Aeshna subartica - exúvium.

Leucorrhinia dubia - vážka rašelinisková  - čerstvo vyliahnutý samček.

Leucorrhinia dubia - vážka rašelinisková - samček.

Porasty Eriophorum vaginatum - páperník pošvatý.

Somatochlora metallica - čerstvá samička.
Leucorrhinia dubia - vážka rašelinisková - ďaľší čerstvý samček